Opracowania.pl PLUS:
Zaloguj się żeby dostać więcej

Rozmnażanie - ważna czynność życiowa

Zdolność do rozmnażania, czyli wydawanie potomstwa, jest jedną z cech, dzięki którym organizmy mogą istnieć. Rozmnażanie się jest cechą gatunku, a nie jednego jego przedstawiciela. Nie wszystkie rośliny wydają nasiona, nie wszystkie zwierzęta wydają na świat potomstwo, a mimo to istnieją różne gatunki zwierząt i roślin. U ludzi również nie wszystkie małżeństwa mają dzieci, a mimo to gatunek ludzki istnieje.

Rośliny rozmnażają się wydając nasiona, z których rozwinie się nowy organizm. Są jeszcze inne sposoby rozmnażania u roślin, ich pędy można odcinać i z nich rozwinie się nowa roślina.

Organizmy zwierzęce są:

- jajorodne: rozwój zarodka odbywa się w jaju poza organizmem samicy. Zwierzęta jajorodne to: owady, większość ryb, ptaki.

Zwierzęta jajorodne rozwijają się w wodzie i na lądzie. Jajeczka ryby i żaby są składane do wody, tutaj samce polewają je mleczkiem, które zawiera męskie komórki rozrodcze. Komórki łączą się ze sobą i tworzy się nowy organizm. W ten sposób powstaje zarodek, z którego rozwinie się dorosły osobnik.

- żyworodne: zarodek rozwija się w organizmie matki. Zwierzęta żyworodne to np. ssaki: kot, pies.